O tym, jak powstawał „Taniec wampirów” Romana Polańskiego to album ze zdjęciami Jerzego i Jerzego juniora Łapińskich opatrzony tekstami Natalii Marii Wojciechowskiej. Baletnica znana z roli Wiktorii w Kotach Kępczyńskiego opisuje przygotowania do polskiej prapremiery Tańca wampirów Jima Steinmana w warszawskiej Romie (2005) bazując głównie na rozmowach z aktorami i twórcami. Ich relacje ukazują kaliber przedsięwzięcia. W mroczny klimat wprowadza czytelnika umieszczona we wstępie opowieść o miejscu premiery – Teatrze Roma zbudowanym na dawnym cmentarzu – i starych inskrypcjach kryjących się w podziemiach teatru. Dalej przedstawione są rozmaite aspekty pracy nad spektaklem: próby z choreografem, przymiarki peruk i kostiumów czy też… instrukcja obsługi sztucznych szczęk, w które wyposażono odtwórców ról wampirów. Całość uzupełniają krótkie wywiady z Romanem Polańskim i Michaelem Kunze oraz aneks zawierający pełną obsadę, zespół realizatorów i skład orkiestry warszawskiej inscenizacji.

Warstwę graficzną albumu tworzą typowe zdjęcia reportażowe – czasem nieostre, ale chwytające chwilę. Na fotografiach ujęto próby sceniczne oraz te odbywające się w salach prób, jak również prace prowadzone w charakteryzatorni i momenty oddechu podczas przerw między próbami. Nie brak szkiców i rysunków autorstwa scenografa Borisa Kudlički, kostiumografki Doroty Kołodyńskiej, a nawet samego opiekuna artystycznego – Romana Polańskiego.

Mimo kilku drobnych potknięć językowych i merytorycznych (np. błędnie podanego tytułu książki Daniela Wyszogrodzkiego Satysfakcja) album Wojciechowskiej i Łapińskich jest ważnym źródłem wiedzy o polskim Tańcu wampirów w reżyserii Corneliusa Baltusa.

O tym, jak powstawał Taniec wampirów Romana Polańskiego, fot. Małgorzata Lipska

 

Natalia Maria Wojciechowska (tekst)
Jerzy i Jerzy junior Łapińscy (fotografie)
O tym, jak powstawał „Taniec wampirów” Romana Polańskiego

Green Gallery Izabela Wojciechowska
Warszawa 2005

 

O tym, jak powstawał Taniec wampirów Romana Polańskiego, fot. Małgorzata Lipska

 

Wydanie I
ISBN: 83-922384-3-5
194 strony, ilustracje barwne i czarno-białe
Oprawa twarda
24,5 cm × 24,5 cm

 

O tym, jak powstawał Taniec wampirów Romana Polańskiego, fot. Małgorzata Lipska