Wiele spośród najbardziej znaczących premier w dziejach musicalu w Polsce miało miejsce na scenach teatrów dramatycznych. Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze, który był pierwszym ważnym krokiem w triumfalnym pochodzie Wojciecha Kępczyńskiego jako reżysera i skutecznego menadżera, został wystawiony w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Nasz najsłynniejszy rodzimy musical – Metro – zadebiutował jako przedstawienie impresaryjne na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Stołeczny Teatr Ateneum użyczył miejsca Andrzejowi Strzeleckiemu i jego Złemu zachowaniu. Dziś też niejedna ciekawa musicalowa premiera odbywa się w zupełnie niemusicalowym teatrze – najlepszym przykładem są Cabaret i Kinky Boots, czyli kolejno: światowa klasyka i ówczesna amerykańska świeżynka wystawione rok po roku (2016, 2017) w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Niemniej jednak teatrów specjalizujących się w musicalach i widowiskach słowno-muzycznych nie brakuje.

Oto najważniejsze zawodowe sceny musicalowe w Polsce:

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Teatr Muzyczny Roma w Warszawie
Teatr Muzyczny w Łodzi
Teatr Muzyczny w Poznaniu
Teatr Rampa w Warszawie
Teatr Rozrywki w Chorzowie
Teatr Studio Buffo w Warszawie
Teatr Syrena w Warszawie

Teatrami, których trzon repertuaru stanowi opera, operetka lub komedia, ale na afiszu mają też klasyczne musicale, dramaty muzyczne i bajki muzyczne, są Krakowski Teatr Variété, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu (scena impresaryjna), Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Opera Lubelska, Opera na Zamku w Szczecinie, Opera Nova w Bydgoszczy, Scena Relax w Warszawie i Teatr Polski w Bielsku-Białej. Nowym miejscem na musicalowej mapie Polski jest Teatr Muzyczny Adria w Koszalinie.

Poza tym warto odnotować następujące kolektywy artystyczne działające bez własnej sceny, produkujące głównie rewie i koncerty z przebojami musicalowymi:
Broadway w Polsce
Rewia Musicalowa
Studio Accantus

Osobne miejsce, na granicy teatru amatorskiego i profesjonalnego, zajmuje warszawski Teatr Muzyczny Proscenium.